Najstarsze pstrągarnie przy hotelu Kmicic

    0
    249

         W dzisiejszych czasach coraz częściej zapomina się o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Stres, szybkie tempo życia i niezdrowe nawyki żywieniowe wpływają na szereg negatywnych skutków, rozpoczynając od złego samopoczucia, a kończąc na zaburzeniach, takich jak bulimia czy anoreksja. Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo korzyści niesie regularne spożywanie ryb, pełnych wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

    Wielu ludzi ogranicza się do jedzenia ryb raz w roku, przy okazji Bożego Narodzenia, podczas gdy Ministerstwo Zdrowia zaleca, by były one włączane do naszego jadłospisu przynajmniej dwa razy w tygodniu. Tak rzadkie spożywanie ryb tłumaczone jest małą wiedzą na ich temat, a także brakiem obeznania w prawidłowym przygotowaniu, co wpływa na ogólną niechęć do tego typu produktów.
    Idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną zgłębić wiedzę na temat przygotowywania ryb od najlepszych, bądź chcą udoskonalić swoją recepturę, jest wybranie się do Złotego Potoku – legendarnej jurajskiej krainy pstrąga tęczowego, przez wielu nazywanego „królewską rybą”.

    Historia złotopotockiego pstrąga tęczowego
    Pstrąg w Złotym Potoku pojawił się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to z inicjatywy ówczesnego właściciela Złotego Potoku, hrabiego Edwarda Raczyńskiego, został sprowadzony ze Stanów. Pierwszy wyląg pstrąga w Europie miał miejsce dzięki przetransportowaniu go w drewnianych skrzyniach, wyłożonych wilgotnym mchem, obłożonym lodem. Za transport ikry do Złotego Potoku był odpowiedzialny amerykański senator, na cześć którego jeden ze złotopotockich stawów nosi nazwę American. Sprowadzenie pstrąga przez hrabiego Raczyńskiego przyczyniło się do spopularyzowania hodowli tej ryby na naszym kontynencie, o czym świadczy późniejszy eksport ikry do Królestwa Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, a także Holandii.

    Najstarsza pstrągarnia w Europie
    Pstrągarnia w Złotym Potoku istnieje od ponad 120 lat, czyli od momentu sprowadzenia pierwszej zalęgowej partii ikry w 1881 roku. Wyjątkowość, na ten czas pierwszego i zarazem największego gospodarstwa rybackiego w Europie, polegała na wykorzystaniu w hodowli pstrąga krystalicznie czystej wody, wprost ze źródeł Zygmunta i Elżbiety – zespołów źródeł oddalonych od siebie o kilkadziesiąt metrów, nazwanych przez przebywającego tam wraz z rodziną wieszcza, Zygmunta Krasińskiego. Z czasem poszerzono hodowlę o inne gatunki ryb, takie jak: pstrąg strumieniowy, pstrąg jeziorowy, łosoś kalifornijski, węgorz oraz karp polski. 

      Powstanie kolejnych farm wiatrowych na lądzie obniży ceny energii. Trwają prace nad ustawą przyspieszającą takie inwestycje

    W 1935 roku, na polecenie hrabiego Karola Raczyńskiego, na obszarze pstrągarni powstał drewniany domek, wybudowany w stylu góralskim. Według zamysłu arystokraty, miał on być pierwszym na Jurze Schroniskiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
    Obecnie, pstrągarnia Raczyńskich mieści się w centralnej części Rezerwatu ”Parkowe”, od lat oferując swoim gością wyjątkowo smaczne ryby, wyławiane specjalnie na życzenie klienta. Możemy tu zakupić między innymi pstrąga, karpia bądź jesiotra. Pstrągarnia dysponuje także własną smażalnią, stojącą pomiędzy wylęgarnią a schroniskiem.

    Pstrągarnia w Złotym Potoku jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w okresie letnim, dlatego też musimy liczyć się z długim oczekiwaniem na posiłek, szczególnie w porze obiadowej. Dla osób, które chcą zaoszczędzić czas na staniu w kolejce, ale tym samym nie zamierzają rezygnować z degustacji legendarnej królewskiej ryby, dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do Hotelu Kmicic, położonego nad Stawem American w Złotym Potoku.

    Hotel Kmicic oferuje nie tylko przepyszne pstrągi ze złotopotockich stawów, ale także luksusowe pokoje i apartamenty, idealne dla tych, którzy pragną na dłużej zagościć w jurajskiej krainie, której walory doceni nawet najbardziej wymagający podróżnik. Dłuższy pobyt w Złotym Potoku umili nam także relaks w Centrum WELNESS & SPA, w którym możemy oddać się zabiegom na ciało i twarz.

    Oferta Hotelu Kmicic, dostępna na stronie https://www.hotel-kmicic.pl/ obowiązuje przez cały rok, dlatego bez wahania zaplanuj podróż już dziś!